DOBRE NAWYKI, A JAKIE?

Dobry nawyk dla każdego to co innego, nawyk to tak zwana kwestia swoich przyzwyczajeń i odruchów. Tak zwana półautomatyczna czynność . Każdy z nas ma swoje dobre jak i złe nawyki. Ale ile by tu można o nich mówić. Może to być wszystko wstaje z „nawyku” gotuję wodę na kawę, z „nawyku” codziennie w tramwaju w drodze do pracy sprawdzam facebook’a. Może to być wszystko, pomyśl co takiego robisz codziennie coś czego nie kontrolujesz i pomyśl przy okazji o tym czy to jest dobry czy też zły.

Zdrowe nawyki

Nie wiem jak wy, ale mi się lepiej coś dodaje niż odejmuję, łatwiej zrobić czegoś więcej niż mniej, czy to dieta i wygodniej ci zjeść więcej niż mniej, czy tak jak biegacza który jest zdeterminowany i czuje że może więcej o jeden kilometr, nie zatrzyma się tylko jeszcze da z siebie wszystko i zrobi ten jeszcze jeden. Więc tym razem może wyuczmy się tych nawyków które pozwolą nam czegoś sobie dodać niż odejmować :

Woda woda i jeszcze raz woda.

Jak już wiemy człowiek jej potrzebuje, ale zastanawialiście się może czy dostarczamy wystarczająco płynów naszemu organizmowi ? Teraz wyjątkowo gdy za oknami pogoda tropikalna? Wytypowane jest że człowiek powinien pić minimalnie 1,5l wody dziennie, ale czy to naprawdę wystarczająco? Wydaje mi się że chyba nie. Zapominam się napić, nie mam pragnienia, nie mam czasu, wolę nic nie pić bo zaraz będę musiała lecieć do łazienki czy może jestem zbyt leniwa żeby wstać i pójść po szklankę. Skąd i ja to znam.

Ale również nie typowo wyznaczyć ile tych płynów powinniśmy pić? A jak ciężko ją pić, ja osobiście uwielbiam słodkie napoje ale czy koniecznie to takie zdrowe dla mnie jest, a wodę jak bym za karę musiała pić. Podaję się że człowiek w ciągu dnia traci wodę oddychając, chodząc do toalety, no i oczywiście podczas pocenia.

Zależny również jest rodzaj pracy, siedzisz w biurze, klimatyzacja z każdej strony, wstajesz tylko po kawę wiadomo nie musisz pić 3 litrów. A może pracujesz ciągle na nogach, pół dnia chodzisz nosisz podrzucasz ok może być że musisz wypić te 2,5l. Wszystko jest zależne od aktywności fizycznej i tego jaki styl życia prowadzisz. Łatwo brzmi ja wiem. Ale gdyby tak dziennie dodawać sobie szklaneczkę choćby pół? Na pewno nie zaszkodzi. Nie musimy wlewać w siebie litra na raz bo to też nie sztuka. Ale co godzinne przynajmniej tą pół szklanki, nie zaszkodzi na pewno.

Dwie propozycje kontroli:

Telefoniczna jak i pisemna, co dla kogo lepsze? Jako osoba młoda w 21 wieku, uważam że telefoniczna jest łatwiejsza klik i jest, a co do pisemnej kalendarzyk, kartka w portfelu cokolwiek na co można wpaść, no ale jak to się mówi kwestia gustu. Oto kilka moich propozycji aplikacji które mogą się okazać strzałem w dziesiątkę.

A to dwie aplikacje które polecam:

DSC_0144

DSC_0153.JPG

Tylko czy aż osiem tysięcy kroków.

Każdy człowiek powinien robić minimalnie 8 tysięcy kroków, to nie wyssane z palca to sprawdzone naukowo, wydaje mi się że to nie jest nie wiadomo jak dużo , ale to również kwestia tego jaką pracę masz wiadomo że osoba która będzie siedziała pół dnia przed komputerem będzie zadowolona z połowy minimum. Ale pamiętaj co się z tym wiąże ( nie wcale teraz nie grożę) problemy z krążeniem, nadwaga, problemy z sercem, od braku ruchu pojawić się może depresja, zastój żył, pomyślmy teraz czy to na pewno dobre rozwiązanie, chyba nie koniecznie więc rusz się i jadąc do pracy wyjdź stacje przed, zaparkuj auto dalej, nie podjeżdżaj do sklepu przejdź się. Nie musisz chodzić i liczyć tych kroków nowoczesna technologia nam to ułatwia, nie liczysz kroków idąc wystarczy że masz włączony telefon, są już smartwatche czy opaski które będą robić to za ciebie.

DSC_0169.JPG

DSC_0163.JPG

Jedz więcej, mniej na talerzu mniej.

Typowy człowiek je śniadanie obiad i kolacje- przed pracą, po pracy i przed spaniem. Skąd ja to znam w rodzinnym domu tak zawsze to wygląda. A gdyby tak dodać jeszcze 2 posiłki? Ale że jak ale że po co? Spadki cukru w organizmie – kiepskie samopoczucie, patrzymy też na to że mniejsze posiłki a częstsze wspomagają trawienie co nie powoduje uczucia obciążenia. A co najlepsze w tym wszystkim mamy więcej energii no i dla tych co szukają cudu na schudnięcie, to pierwszy krok do lepszej figury. Wystarczy że dodasz do swojego dnia posiłek na bazie owoców, przecież to wciąż posiłek. Nie jestem za nagminnym patrzenie co mogę czego nie, poznaj swój organizm pozwól sobie samemu dobrać rzeczy które będą odpowiednie, wypróbuj siebie, poznaj siebie.

IMG_20190722_112624.jpg

page.jpg

2C014758-65AF-48B0-9954-85A51EF7980A.png

Spanie, ważna sprawa

Zmęczenie, ziewanie, brak motywacji po prostu się nie wysypiasz. Ile można zasuwać jak robot? Ty też tego potrzebujesz. Ale nie przejmuj się to jest również mój odwieczny problem. W różnych źródłach pisze że człowiek powinien spać od 7-9h, ale również jak wszystko jest to rzecz indywidualna. Młodzież potrzebuje więcej snu niż osoba dorosła powyżej 25 roku życia. Co się tak naprawdę dzieje podczas snu? Temperatura ciała nam spada, regeneracja tkanek i komórek, spada nam tętno i ciśnienie krwi aż o 10% (tak to dobrze mówią że osoby które śpią 8h są mniej zagrożone na atak serca). A mózg pozwala sobie na odpoczynek? Pracuje pracuje i jeszcze raz pracuje. Utrwala nasze wspomnienia i jest takim jakim psychologiem z serii wstań a będzie lepiej, i rzeczywiście tak jest. Może pora kłaść się trochę wcześniej? Spróbujmy!

Pochwalcie się w komentarzach jak to u was wygląda 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s